top of page

פרשות השבוע, ספר בראשית

פס.png

לכולנו צדדים נשיים וצדדים גבריים. חז"ל ידעו את זה כשטענו שאדם הראשון נברא כאנדרוגינוס. דף מקורות בעברית ואנגלית

Sexuality and the creation of the First 

Human being

(English and Hebrew)

מדוע נפתחה התורה כפי שנפתחה ומדוע דווקא באות ב'? את הדברים האלה אייחד לאות הראשונה בתורה ולכמה מתכונותיה המיוחדות ולקשר שלהן להוויית חיינו הישראלית.

English version follows the Heberw

A sermon at Holy Blossom Temple in Toronto

נדון בסיפור אובדן התמימות, סיפור הרצח הראשון בתולדות האנושות (ולמעשה, גם המוות הראשון בעולם). קין והבל בתורה, במדרש, באומנות ובשירה. 

נציץ לסיפור החידתי על למך ונשותיו ונהרהר על חלקיות ועל זוגיות.

פרשת בראשית

פרשת נח

להפוך את הצרה לצהר. 

מחשבות על פרשת נח. מלחמת שמחת תורה, 2023

בעולם המפולג והכואב, היו שהשתוקקו ל"שפה אחת" לא כדי להגיע לשמים אלא כדי להרבות טוב. נדבר על שני חולמים גדולים, האחד הצליח והשני פחות.

מה לנח ולהמצאת לוח השנה? ביחד ננסה למצוא צוהר לתיבה ונחתום בפיוט קדום ואקטואלי  לימינו.

מיד אחרי קפיצת האמונה של אברם, יש רעב בארץ והוא יורד עם שרי למצרים. כדי להציל את עצמו הוא מוסר את שרה בידי פרעה. איך הבינו קדמונינו את הסיפור הקשה הזה וכיצד הוא משוחח עם סיפורים דומים בבראשית. המוזיקאי שמעון סמיט ישתף שיר מיוחד לפרשה. 

בהגר התגלמו שלוש הברכות שגברים יהודיים רבים מברכים מדי בוקר:
"שלא עשני גוי/אישה/עבד". ובכל זאת הגר מלמדת אותנו שיעורים חשובים על הכוח שבחולשה.

פרשת לך לך

פרשת וירא

איפה הייתה שרה בעקדת יצחק? התורה שותקת, המדרש מקצר אבל המשוררות הישראליות מתמודדות בעוז. נדון במסורות עתיקות וחדשות, נקרא מדרש חדש ואוטפימי ונביט ביצירה של האומנית דיקלה לאור. ישתתפו בשיעור המשוררות הפרופ' רוחמה וייס ותרצה פוסלינסקי-שחורי שיקריאו משירהן.

חורבן סדום, הסמל האולטימטיבי לחברה חוטאת, מביא לתגובות שונות של דמויות מקראיות. נדון בארבע תגובות המשקפות מחלות חברתיות ובתגובה אחת, אמיצה המבקשת תיקון.

פרשת חיי שרה

הפרק הארוך ביותר בספר בראשית מביא סיפור אהבה לא צפוי שמוליד זוגיות מיוחדת במינה. נדבר גם על קניית מערת המכפלה ועל אחרית ימיו של אברהם ונבדוק איך ראו האומנים הקלאסיים את סיפור שליחות עבד אברהם.

סיפורה של האישה האמיצה, הדרשנית הראשונה בתורה,
שהיא גם האישה התנכי"ת הראשונה שזכינו להכיר מילדותה ועד מותה.

פרשת תולדות

פרופ' ישראל יובל יתארח ללימוד משותף שבו נדון בשאלת המהות של האיבה בין יעקב ובין עשו, מדוע התגלגל עשיו בדמותה של "מלכות הרשעה", רומא ואחר כך הנצרות בכלל. נסיים באמונה שהפיוס הוא אפשרי, ולמעשה והוא קורה לעינינו ממש.

המסורת גינתה את עשיו בחריפות. נטען שהוא עבר על שלוש העבירות החמורות ביותר.

מה הסיבות להשחרת (או האדמת) דמותו של עשיו?

 האם באה השעה לפיוס?

פרשת ויצא

מדוע יעקב נשבע ב"פחד יצחק"? כיצד דבק פחדו של האב הקדמון בצאצאיו? האם באה השעה לשינוי?

האימהות, ההריונות, הלידות, התחרות והסולידריות.

הרבות דליה שחם ורינת צפניה והחזנית איריס וינר מתארחות ללימוד מרגש ומאתגר.

פרשת וישלח

פרופ' יאיר זקוביץ על גילוי וכיסוי בדברי התורה על המפגש הפלאי במעבר יבוק ועל שלושת שמותיו של יעקב אבינו.הרב גיל נתיב הקריא את שירו "עד עלות השחר" והחזנית איריס וינר שרה.

בשנים האחרונות מצויינת שבת "וישלח" ובה מעשה דינה המטלטל כשבת המוקדשת ללימוד, הזדהות ופעולה למען נפגעות ונפגעי אלימות מגדרית. בשידור המצורף ("שש בששי" בגל"צ) דיברנו על כך (דקה 13:30) ועל עוד נושאים.

פרשת וישב

קדמונינו הכירו במגוון זהויות מגדריות.
כיצד התמודדו עם מה שאנו מכנים היום להטביו"ת, ומה יש לכותבים וכותבות בני ימינו לומר על כך?

תמר הופכת מאישה סבילה וכנועה לגיבורה אמיצה ונדיבה הלוקחת את גורלה בידה. גם יהודה מתגלה בגדולתו. נדון בסיפור בתורה לעומת ספר היובלים ובמדרשים ויזואליים של גדולי האומנים.

פרשת מקץ

חלומות כמכתב לנשמה, לפחדים ולתקוות.נדבר על הבדלים בין החלום עצמו ובין ההבנה שלו, על סוגי חלומות וסוגי פתרונות. טקסים יהודיים שנועדו להטיב חלום (או לבטל אותו)

האם חלומותיו של פרעה בעלי פיתרון יחיד? או שמא הצליח יוסף ברוח האלהית ששרתה עליו להבין את מצוקתו של המלך ולכוון אליה? בין החלום, הדיבור עליו ופתרונו.

פרשת ויגש

האם אפשר שיהודה הכיר את יוסף (ולא רק יוסף את אחיו) ובנאומו הגדול הוא פורט על רחמיו? מה בין הכרה ובין התנכרות? וכמו כן, נדבר על דמותה הפלאית של שרח בת אשר שירדה מצרימה ואף נכנסה לארץ ולפי המסורת נלקחה לגן עדן בעודה בחייה, הצילה את עמה, מנעה מלחמה ואפילו עזרה לחכמים בבית המדרש. 

השיעור מוקדש לזכרה של חברתנו, ג'ולי מנדלסון ז"ל

פרשת ויחי

ברכות הן לעתים חידתיות. בברכות יעקב לבניו הן דוגמאות מובהקות לכך.
שני ויכוחים רבי עוצמה עולים מפסוק אחד בברכת ליהודה. האחת בין קהילות ישראל והשנייה בין יהודים ונוצרים

ספר בראשית מספר על משפחות קשות, אב מסכן את בניו, אם מזמינה את בנה לרמות את אביו הזקן, אחים מסוכסכים... אבל הוא מסתיים באקורד הרמוני יותר. נדבר על ברכות, על ברכות הבנים והבנות ונתברך בעוד שלל ברכות מעטירות.

bottom of page