סוכות.jpg

  סוכות ושמחת תורה

פס_לבן.png

מגילת קהלת

חג סוכות: יצאנו, מיד נשוב

פס.png

חג הסוכות מאפשר לנו להתנסות בארעיות ובקביעות כאחד, בביטחון של בעלי הבית שאסמיהם מלאים ובדאגה של מי שביתם בסכנה. סוכות הוא חג של כלולות ישראל ואביהם שבשמים, חג של סולידריות בני כל באי עולם. 

פס הפרדה.png

מגילת קהלת

פס.png
דניאל, עזרא ונחמיה
פס הפרדה.png

כמה חגים יש בחג הסוכות וגם על מנהג האושפיזין

פס.png

חג הסוכות, על כמה חגים מדובר למעשה? מהי הסוכה?

על אושפיזין עילאין ועל אורחים בשר ודם, ומיהן האושפיזות שלנו?

בשיעור יתארחו חברי אנסמבל ניגונים ויציגו את הפיוט שכתבו להזמנת האושפיזין tinyurl.com/y4ojfxjn

פס הפרדה.png

לאשפז אושפיזין

פס.png

הכנסת אורחים היא ערך חשוב ביהדות. בחג הסוכות נוסף לה מנהג מיוחד והוא הזמנת אבות האומה לסוכה. ביום הראשון נהוג להזמין את אברהם, בשני את יצחק, וכן הלאה. האושפיזין מתקבלים בשיר ובברכה מיוחדת. 

על המנהג הזה ועל המנהג לצרף אושפיזות לצד האושפיזין

פס הפרדה.png

תפילות גשם קלאסיות וחדשות

פס.png

שיעור לכבוד שמיני עצרת, שבו נאמרת תפילת הגשם. נדון במקומו של הגשם במקורותינו, בתפילות גשם קלאסיות וחדשות, נהרהר על הקשר בין גשם ונשים ונראה תפילות גשם חדשות.

החזנית איריס וינר תטעים אותנו מטעמה של תפילת הגשם הספרדית 

גשמים בעתם הם אות לברכה. הגשם מאפשר להוציא לחם מן הארץ, הוא מסמל את ברכת האל ומאפשר את קיום החיים. בשמיני עצרת נאמרת תפילת הגשם. בדף המקורות תמצאו את הפיוט הנהוג בקרב הספרדים ואת זה שנאמר בקהילות אשכנזיות. בנוסף הבאתי פיוטי גשם חדשים המדגשים את חלקן של אימהות האומה בתולדות ישראל.

פס הפרדה.png

שמחת תורה

פס.png

שמחת תורה הוא מהחגים הצעירים של עם ישראל, הוא נוצק בבבל בימי הביניים. נדון בחג, בשורשיו ובמנהגיו ונראה כיצד בחוגים רחבים ביהדות נשים הפכו אותו לחג של העצמה נשית.

פס הפרדה.png

שמחת תורה: חג נולד

פס.png

כיצד נוצר שמחת תורה? מדוע הוא אנחנו חוגגים אותו דווקא בשמיני עצרת? הנה כמה מחשבות בנושא (בצד ימין דף המקורות ובצד שמאל הדף עם הסברים)